• logowanie
login:
hasło:
  • REKLAMA
  • wyszukaj nocleg

ulica

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Piotrawin nad Wisłą

Nałęczów

Piotrawin to wieś położona w malowniczym krajobrazie wiślanym. Usytuowany na wysokiej (40 m.) skarpie wapiennej tworzy wspaniały punkt widokowy. Uroku dodaje przeciwległy brzeg wiślany, stanowiący kompozycyjne tło z dalej położoną równiną, rozciągającą się aż po miasto Solec, usytuowane na niewielkim wzgórzu.


Wisła na tym terenie tworzy szerokie rozlewiska, podzielone namułami, tak zwanymi kępami porośniętymi wikliną i innymi roślinami nadrzecznymi. W niektórych miejscach tworzą się piaszczyste wysepki, będące efektem wieloletniego nanoszenia piasku przez wodę. Dno rzeki i częściowo pas przybrzeżny również są piaszczyste. Dawniej Wisła była wykorzystywana do transportu śródlądowego (skład soli w Kamieniu i Solcu) i w kierunku morza. Obecnie rzeka stanowi wspaniały teren do żeglarskich wypraw, szczególnie latem w pogodne dni przez Piotrawin przepływa dziesiątki łodzi (od małych łódek rybackich, aż po żaglówki, łodzie motorowe i promy osobowe). Warto dodać, że płynąc w dół rzeki (ok. 30 km) można dopłynąć do Janowca (po lewej stronie) lub do Kazimierza Dolnego (po prawej). Ponadto na przeciwko Piotrawina, do Wisły wpływa rzeka Kamienna. Spływ na tratwach rzeką Kamienną, jest jedną z atrakcji w powstałym przed kilku laty Bałtowskim Parku Jurajskim.

 

W Piotrawinie znajduja się pozostałości po kolejce wąskotorowej, niegdyś służyła ona do transportu m.in. drewna i buraków cukrowych. Jest to fragment Nałęczowskiej kolejki wąsakotorowej. Stacja w Piotrawinie była stacją przeładunkową z transportu wodnego na transport kolejowy.


W okolicy Piotrawina panuje specyficzny klimat, charakteryzujący się dużą wilgotnością powietrza (mgły) i wyjątkowym chłodem nie spotykanym na terenie położonym dalej od rzeki. Jest to spowodowane rozlewiskiem wody i wylewami rzeki w czasie wiosennych zatorów lodowych, jak i pod koniec czerwca i lipca.


Nienaruszona przez człowieka przyroda (dziki brzeg Wisły) jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt i ptaków: m.in. bobry, kuropatwy, czajki, dzikie kaczki, mewy śmieszki i mewy śródlądowe. Niezwykle czyste środowisko pozwala na wyjątkową obfitość urodzaju w piotrawińskich sadach. Piotrawin leży na terenie wąwozów lessowych ciągnących się od Nałęczowa, przez Kazimierz Dolny. Fragment odkrytego wąwozu lessowego można zaobserwować na brzegu Wisły, gdzie kilkadziesiąt lat temu znajdowała się kopalnia kamienia.

 

 

Źródło: www.piotrawin.plLiczba odwiedzin strony: 
-
 od 
-
 (dzisiaj 
-
)