• logowanie
login:
hasło:
  • REKLAMA
  • wyszukaj nocleg

ulica

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Męćmierz

Nałęczów

Męćmierz to stara osada flisacka, dziś letniskowa wieś położona nad samą Wisłą 3 km od centrum Kazimierza. Można tu dotrzeć idąc lasem miejskim. Mijamy wtedy po drodze ruiny wciąż malowniczej i pobudzającej wyobraźnię willi Szukalskiego z początku XX w. Dochodzimy na wzgórze zwane od nazwiska jego byłego właściciela Albrychta –Albrechtówką, gdzie znajduje się punkt widokowy na przełom Wisły. Stąd zboczem porośniętym rzadkim omanem wąskolistnym o żółtych kwiatach schodzimy w dół – do wioseczki Męćmierz.

To jakby żywy skansen - wiele wiekowych chałup zostało tu przeniesionych z innych miejsc za sprawą nowych właścicieli posesji – inteligencji głównie z Warszawy i Lublina. Dziś te domy, którym gdzie indziej groziłoby unicestwienie, służą za miejsca letniskowe. Podobną funkcję pełni stojący na stromej skarpie wiatrak – koźlak, przeniesiony tutaj z Bałtowa koło Puław.

Męćmierz to rzeczywiście magiczna osada – maleńka wioseczka z osłoniętą gontowym daszkiem studnią w sercu, skąd polne drogi rozchodzą się w cztery strony świata ginąc wśród opłotków zacienione drzewami… a dookoła taka cisza…
 
Wiatrak kozłowy - koźlak nad Wisłą należy do najstarszego i najliczniej występującego na ziemiach polskich typu wiatraka. Jego nazwa pochodzi od kozła – drewnianej konstrukcji podpierającej budynek, który obracany był wraz ze skrzydłami w zależności od kierunku wiatru wokół pionowego drewnianego słupa, osadzonego właśnie w koźle. Z tylnej ściany wiatraka wystawał specjalny dyszel, za pomocą którego następowało nastawianie budynku skrzydłami do kierunku wiatru. Koźlak miał trzy kondygnacje – dolna wyłączona z użytkowania zajęta była przez kozioł, na dwóch wyższych produkowano mąkę. Dziś wiatrak zwrócony ku Wiśle pełni funkcję mieszkalną i nikt już nie zmienia jego położenia w  zależności od wiatru…

Na południowy zachód od Męćmierza położona jest Krowia Wyspa - rezerwat faunistyczny chroniący stanowiska lęgowe wielu gatunków ptaków. Gnieżdżą się tu między innymi: ostrygojad, sieweczka obrożna, sieweczka rzeczna, czajka, mewa białogłowa, mewa czarnogłowa, mewa pospolita, rybitwa zwyczajna, rybitwa białoczelna. Nazwa rezerwatu pochodzi stąd, że od dawna wyspa użytkowana była jako pastwisko.

Do Kazimierza możemy wrócić ścieżką nad brzegiem Wisły. Tunel z krzewów i drzew skutecznie osłoni przed palącym słońcem zmęczonego spacerem turystę…Liczba odwiedzin strony: 
-
 od 
-
 (dzisiaj 
-
)