• logowanie
login:
hasło:
  • REKLAMA
  • wyszukaj nocleg

ulica

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Malarstwo Marleny Nizio

W Galerii im. Michała Elwiro Andriollego obejrzeć możemy wystawę MARLENY NIZIO - studentki prof. Jerzego Nowosielskiego i stypendystki Ministra Kultury i Sztuki. Autorki, która ma w dorobku 30 wystaw indywidualnych i 60 zbiorowych w Polsce i za granicą. Zapraszamy!

 


Marlena Nizio ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Nowosielskiego uzyskała w 1986 r.  Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.


Wiodącym tematem w twórczości artystki jest portret, o szczególnie pogłębionej duchowości. Ważne miejsce zajmuje ikona. Czasem maluje pejzaż miejski – swoje ulubione miasta (Kraków, Edynburg, Gdańsk).


Zorganizowała ok. 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Między innymi trzykrotnie w Nowym Jorku w latach 1991, 2003 i 2004, dwukrotnie w Londynie  w 1994 w POSK Gallery a w 1995 w St Martin’s in the Fields Gallery w samym sercu Londynu przy Trafalgar Square. Cztery indywidualne wystawy odbyły się w Glasgow w Szkocji, a trzy w Edynburgu – między innymi w prestiżowym Queen’s Hall. Kilka wystaw odbyło się w Warszawie w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej, kilka w Krakowie. Wystawiała też w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu  w 2009, w Łodzi. Duża, retrospektywna wystawa odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie w 2010.


Uczestniczyła w ok. sześćdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i w wielu krajach. Warto tu wymienić wystawę „Nowosielski i Uczniowie” w Galerii ZPAP w Krakowskich Sukiennicach 2000r. Uczestniczyła w licznych aukcjach charytatywnych zorganizowanych przez Konsulat RP w Nowym Jorku, brała udział w „Dniach Polskich” w Kenii zorganizowanych przez Ambasadę RP w Nairobi.

 

Uczestniczyła też w licznych wystawach organizowanych przez galerię ADI-ART. z Łodzi między innymi w Szwecji, czy Meksyku. Brała też udział w wielu tematycznych wystawach prezentujących polski plakat współczesny, między innymi w warszawskiej Zachęcie, w Dżakarcie - Indonezji (wystawę zorganizowała Ambasada RP w Dżakarcie), czy w Maroku. Ciekawym doświadczeniem był udział w wystawie polskiej sztuki w Galerii Chabin, będącej siedzibą Zrzeszenia Artystów Montrmartru w Paryżu. Uczestniczy w wielu wystawach zbiorowych w Szkocji, między innymi w Merchand City Festiwal w Glasgow w 2006, czy „Artists for Mary’s Meals” w McGregor Gallery w 2009, 2010.   

 

W ostatnich latach jest zapraszana do udziału w wielu wystawach amerykańskich organizowanych przez tamtejsze galerie. Warto tu odnotować udział w wystawie „Art. & Creativity” w One Brickell Square  Gallery w Miami na Florydzie w 2008, czy w wystawie „Mystic Visions” w  Nowym Jorku w 2009, „Wet paint in Chelsea” Nowy Jork 2010. Ważną konfrontacją z współczesnymi trendami w sztuce stanowi udział w światowym ART EXPO w Nowym Jorku w latach 2008 i 2009.


W 2011 zaplanowano udział w następujących wystawach: „One Family” w ramach festiwalu „Lentfest” Glasgow, Szkocja a także udział w dwu zbiorowych wystawach wraz z amerykańskimi artystami w Brukseli i Barcelonie.     


Jeden z obrazów przedstawiający VIII Stację Drogi Krzyżowej znajduje się w ekspozycji stałej w Muzeum przy Sanktuarium w Guadalupe w Meksyku. Dwa obrazy: Serca Jezusowego i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znajdują się w Kościele Serca Jezusowego w Krakowie – Nowej Hucie, w miejscu historycznych walk mieszkańców  Nowej Huty o Krzyż. Wizerunek Chrystusa Cierpiącego znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Jedna z IKON – Matka Boska Pocieszycielka Strapionych znajduje się w afrykańskim buszu, w ołtarzu kaplicy misyjnej w Ruiri Mission na zboczu góry Mont Kenya w Kenii.


Od wielu lat współpracuje z Galerią Katarzyny Napiórkowskiej.
 

  • Komentarze
Lech Galicki
2020-05-08 16:16
Marlena Nizio, artystka niezwykła, Jej uduchowiona twórczość, ikony, portrety, pejzaże, to znakomite przykłady talentu danego przez Boga i wykorzystanego w pełni, z wielką pokorą, a jednocześnie miłością Twórcy do własnego oglądu i uwieczniania rzeczywistości. Skarb. Artystka wybitna. A ważę słowa. Skarb. Marleno Nizio, dziękuje Bogu za Twój talent i Twoją pracowitość. Maluj i pisz Ikony. Bądz szczęśliwa i dawaj szczęście.
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie