• logowanie
login:
hasło:
  • REKLAMA
  • wyszukaj nocleg

ulica

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • "Brat naszego Boga"

Zapraszamy Państwa na wyjątkowy spektakl, "Brat naszego Boga" wg Karola Wojtyły, w reżyserii Artura Dziurmana. Odbędzie się on 14 maja 2011 roku o godzinie 19.00 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury.


Dramat Karola Wojtyły jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater Adam Chmielowski odczuwa powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich.

 

Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta i zakłada zgromadzenie zakonne - Zgromadzenie Braci Albertynów. W utworze pojawia się też problem rewolucji, przewija się on w całym utworze w rozmowach Adama i Nieznajomego - zwolennika rewolucji. Nieznajomy chce rewolucji skierowanej przeciwko bogatym, nastawionej na dobra materialne i polepszenie warunków bytowych ludzi. Adam natomiast uważa, że konieczna jest jeszcze "rewolucja" duchowa. W ostatniej scenie bracia zakonni rozmawiają z Bratem Albertem o buncie robotniczym przeciw uprzywilejowanym. Brat Albert mówi: Przecież wiecie, że gniew musi wybuchnąć. Zwłaszcza jak jest wielki. (...) I potrwa bo jest słuszny (...) Wiem jednak, że wybrałem większą wolność. Bunt wobec ucisku, chęć wolności, jest uzasadniona i nie potępiona, ale większą wolnością jest Miłosierdzie. Adaptacja dramatu przez reżysera Artura Dziurmana została uwspółcześniona a język uproszczony.

 

Scenariusz i reżyseria: Artur Dziurman

W roli głównej: Maciej Jackowski

Obsada: Danuta Damek, Janina Filip, Wanda Mizik, Renata Szczepaniak, Małgorzata Walkosz, Joanna Zając, Mieciu Baczyński, Krzysztof Bartosz, Janusz Bąk, Mariusz Długopolski, Mariusz Koczara, Lech Łysak, Adam Łysek, Michał Płatek, Janusz Ptak, Leszek Pniaczek, Henryk Redkiewicz, Mateusz Wittek, Stasiu Zając. Gościnnie: Iwona Chamielec, Gabrysia Dziurman, Magda Sokołowska statyści: Adam Bubka, Adam Gładyszek, Stanisław Jantos, Leszek Odzieniec, Wojciech Opulski, Piotr Stefaniak

Reżyser dialogu i postaci: Janusz Szydłowski

Scenografia: Ryszard Melliwa

Kostiumy: Elżbieta Dyjakowska, Justyna Krzepkowska

Asystent reżysera: Renata Furdyna

Muzyka: Jan AP. Kaczmarek, Jacek Skubikowski, IL DIVO

Mistrz oświetlenia: Leszek Odzieniec

Inscenizacja filmowa: Jacek Nowakowski, Maciej Glas, Jarosław Litwa, Marcin Lusina, Wojciech Sendor oraz TVNET

Kierownik produkcji: Agnieszka Kotarba

Produkcja: Stowarzyszenie „Scena Moliere”

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie